Na czym polega praca informatyka? Jak nowe technologie znajdują zastosowanie w przemyśle i biznesie? Czym zajmują się absolwenci kierunku Informatyka PSW w Białej Podlaskiej? Te i wiele innych zagadnień zostało poruszonych w trakcie branżowej konferencji IT pod nazwą „Konferencja IT Absolwentów PSW w Białej Podlaskiej”, zorganizowanej przez Zakład Informatyki Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Wydarzenie odbyło się 11.09.2021 roku w formie stacjonarnej, w nowoczesnych budynkach uczelni, było także transmitowane online. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. Nad organizacją konferencji czuwał zespól pracowników i studentów Zakładu Informatyki pod przewodnictwem Macieja Hawryluka.
Kandydaci na studia i studenci mieli niecodzienną okazję przekonać się, jak radzą sobie absolwenci kierunku Informatyka na rynku pracy. W ciągu dwudziestu lat istnienia kierunku, studia te ukończyło ponad tysiąc osób – inżynierów, z których Uczelnia jest dumna. Wielu spośród nich pracuje obecnie nad zaawansowanymi projektami, są liderami zespołów, przedsiębiorcami prowadzącymi własny biznes informatyczny – znajdują intratne zatrudnienie na całym świecie. Konferencja umożliwiła uczestnikom podzielenie się zdobytą wiedzą, doświadczeniem oraz nawiązanie ciekawych kontaktów. Poziom prezentacji oraz liczba i zaaangażowanie uczestników przerosły oczekiwania organizatorów, a dodatkową satysfakcję dawały im pozytywne opinie, otrzymywane zarówno w trakcie wydarzenia, jak i przez kilka dni po nim.
Spotkanie poprowadzili Magdalena Konieczna i Maciej Hawryluk – pracownicy Zakładu Informatyki. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał rektor uczelni prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk. Jako pierwszy wystąpił absolwent kierunku z 2009 roku Krzysztof Jonaszko, który przyjechał na konferencję z Niemiec, żeby wygłosić prelekcję pt. „Czy chmury muszą zwiastować coś złego? Transformacja digitalna i DevOps”. Przedstawiona przez prelegenta prezentacja pozwoliła uświadomić uczestnikom konferencji jak szybko zmienia się świat technologii – jeszcze nie tak dawno nikt nie wyobrażał sobie, że firma oferująca usługi internetowe może nie posiadać własnej serwerowni – dzisiaj nikogo to już nie dziwi.
Kolejnym prelegentem był absolwent kierunku z 2014 roku Karol Wójciszko, właściciel software house FreshApps oraz twórca kursów wideo: WycenaProjektow.pl i Dokumentacja.pro. Karol zaprezentował uczestnikom konferencji bardzo interesujący wykład: „Jak oszacować projekt, aby skończyć go na czas (lub wcześniej)?” Uczestnicy dowiedzieli się, z czego wynikają opóźnienia w realizacji projektów i jak można im zaradzić.
Autorem kolejnej prelekcji pt. „Ogniste pytania rekrutacyjne dla WebDev. Uzupełnij wiedzę” był absolwent z 2011 roku Cezary Walenciuk. Czarek jest programistą i zawodowym mówcą z licznymi wyróżnieniami. Pomimo, że jest dyslektykiem, od 10 lat prowadzi także popularnego bloga o programowaniu i przemawianiu.
Najmłodszą prelegentką, a zarazem jedyną kobietą wśród osób występujących przed uczestnikami była Justyna Pilarska, absolwentka kierunku z 2019 roku. Obecnie koordynator zespołów programistów w australijskiej firmie Telstra i nauczyciel w szkole dla dzieci Giganci Programowania. Justyna zaprezentowała uczestnikom konferencji wykład nt. „Od reguł i kontroli do wolności i zaufania – zarządzanie turkusowe w IT”. Uczestnicy wysłuchali wykładu o tym, jak swoboda pracy i zaufanie sprawdzają się w branży IT w XXI wieku oraz co się stanie jeśli przestanie się kontrolować pracowników.
Absolwent z 2013 roku Damian Rykowski był kolejnym prelegentem na Konferencji IT Absolwentów. Programowanie dla Damiana to zarówno praca, jak i hobby. Uczestnikom zaprezentował wykład nt. „Wprowadzenie do C# Source Generators”, w czasie którego omówił nową funkcjonalność w .NET 5, umożliwiającą generowanie w trakcie kompilacji dodatkowych plików źródłowych, na podstawie analizy kodu napisanego przez programistę.
Kolejnym prelegentem był Michał Samociuk, absolwent z 2012 roku. Obecnie jest architektem oprogramowania w australijskiej firmie Telstra, wcześniej pracował zdalnie w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikom konferencji zaprezentował prelekcję pt. „Z życia programisty…”, przedstawiając prawdziwe historie i sytuacje z pracy w różnych firmach na całym świecie.
Następnie wystąpił absolwent z 2014 roku Adrian Szeń, przedstawiając wykład: „System AIME – zastosowanie Web Scrapingu, Image Recognition oraz Text Mining do wyszukiwania nielegalnych produktów w internecie”. Adrian opowiedział o projekcie duńskiej firmy programistycznej KMD, w którym bierze udział i który sprawdził się w Danii tak dobrze, że został wytypowany przez Komisję Europejską do wdrożenia na terenie całej Unii.
Ostatnim absolwentem występującym przed publicznością na Konferencji IT Absolwentów był Maurizio Zucchi, który PSW w Białej Podlaskiej ukończył w roku 2013. Zaprezentował wykład pt. „Xamarin Xamarinem, ale co dalej?” Tytułowy framework przedstawił na przekładzie aplikacji Mój Orange, którą współtworzy jako programista (tak, to nasz absolwent i tak, chodzi o tą znaną aplikację, ale to nie powinno już dziwić nikogo, kto doczytał do tego miejsca).
Na zakończenie konferencji wystąpił pracownik Zakładu Informatyki Maciej Hawryluk, nauczyciel akademicki, ale również programista aplikacji mobilnych i internetowych. Wygłosił prelekcję pt. „Wolność słowa, a informatyka”, przedstawiając wpływ nowych technologii na prawo do swobodnego wyrażania poglądów. Po wykładzie wywiązała się ciekawa dyskusja, która była następnie kontynuowana w trakcie spotkania integracyjnego.
Ps. Całą konferencję można obejrzeć TUTAJ.
Marta Chodyka
Maciej Hawryluk