11.09.2021 r. – sobota
ul. Sidorska 95/97, aula 159R
9:00 – 9:45
Rejestracja uczestników
9:45 – 10:00
Otwarcie konferencji
10:00 – 10:30
Czy chmury muszą zwiastować coś złego? Transformacja digitalna i DevOps
Wizja, misja, motto… słowa, które często definiują firmy. W zderzeniu z konkurencją często szybkość adaptacji decyduje, czy organizacja przetrwa na tyle długo, aby wspiąć się na szczyty w swojej dziedzinie. Czy możesz sobie wyobrazić zakup papierowej wersji encyklopedii? Świat informatyki zmienił się tak bardzo, że niektóre z serwisów muszą zapewnić dostępność w 99,8% na rok. Jak nadążyć za zmianami, nie tracąc na jakości? Friluftsliv, czyli „nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”. Zajrzyjmy do DevOps w chmurach i przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom. Zobaczmy również, jakie wsparcie otrzymają studenci.
Krzysztof Jonaszko – starszy programista (Dentsply Sirona), absolwent PSW (2009)
10:35 – 11:05
Jak oszacować projekt, aby skończyć go na czas (lub wcześniej)?
Realizacja przeciętnego projektu IT zajmuje ponad trzykrotnie więcej czasu, niż pierwotnie zakładano. Dokładniej, średnie opóźnienie (stosunek czasu „po terminie” do czasu planowanego) wynosi 239%. Dlaczego tak bardzo się mylimy? Jak podejść do szacowania, aby ukończyć projekt na czas (lub nawet wcześniej)?
Karol Wójciszko – przedsiębiorca (Fresh Apps), kierownik projektów (WedlugPlanu.pl), absolwent PSW (2014)
11:05 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 12:00
Ogniste pytania rekrutacyjne dla WebDev. Uzupełnij wiedzę
Nawet jeśli jesteś WebDev czy FullStakiem, nie zdziw się, jeśli nie znasz odpowiedzi na pewne specyficzne pytania.
Czym jest CORS? O co chodzi z polityką same-origin? Na czym polega idempotentność metody HTTP? Jaka jest różnica między „windows”, a „document”? Co to takiego atak Cross-site-Forgery?
Czeka Cię duża piguła wiedzy więc zapnij pasy…
Cezary Walenciuk – programista (Uniqa), blogger, mówca, absolwent PSW (2011)
12:05 – 12:35
Od reguł i kontroli do wolności i zaufania – zarządzanie turkusowe w IT
Czym jest zarządzanie turkusowe? Kto już je stosuje – przykłady różnych organizacji z Polski i ze świata. Jakie są szanse i zagrożenia samoorganizacji? Czy moda na turkus wpisze się w życie każdej firmy? Dlaczego w dzisiejszych czasach i przy młodszych pokoleniach pracowników powinniśmy się pożegnać z dobrze znaną zasadą „Kontrola najwyższą formą zaufania”? Jak swoboda pracy i zaufanie sprawdzają się w XXI wieku i w branży IT, oraz co się stanie, jeśli przestaniemy kontrolować?
Tematem przewodnim będzie „Jak zaufać sobie i pracownikom?”.
Justyna Pilarska – koordynator zespołu programistów (MosKito, współpraca z Telstra), nauczycielka programowania, certyfikowany SCRUM Master, absolwentka PSW (2019)
12:35 – 13:30
Obiad
13:30 – 14:00
Wprowadzenie do C# Source Generators
Samopiszące się programy to marzenie każdego programisty. Poznaj nowe narzędzie w ekosystemie .NET, które przybliży cię do jego spełnienia. Dowiemy się czym są C# Source Generators i jak ich używać, zobaczymy przykłady. Porównamy generatory z innymi technikami metaprogramowania na platformie .NET oraz poznamy ich słabe i mocne strony. Przestań pisać i zacznij generować!
Damian Rykowski – programista (Euroflorist sp. z o.o.), absolwent PSW (2013)
14:05 – 14:35
Z życia programisty…
Czy naprawdę powinniśmy kończyć karierę programisty jako menedżerzy? Jak zbudować mocną pozycję w firmie, w której jesteśmy nowi? O pracy zdalnej w dużych zespołach i w różnych strefach czasowych oraz o tragedii overengineeringu. Prawdziwe historie i sytuacje z ostatniej dekady mojej pracy w różnych firmach na świecie.
Michał Samociuk – architekt oprogramowania (Telstra), absolwent PSW (2012)
14:35 – 15:00
Przerwa kawowa
15:00 – 15:30
System AIME – zastosowanie Web Scrapingu, Image Recognition oraz Text Mining do wyszukiwania nielegalnych produktów w internecie
Internet daje wielkie możliwości, ale również stwarza zagrożenia. Jednym z nich jest sprzedaż produktów, które nie zostały dopuszczone do obrotu. Ręczna kontrola wszystkich sklepów internetowych przez urzędników jest zadaniem niewykonalnym, ale od czego mamy sztuczną inteligencję. Przyjrzymy się konkretnemu rozwiązaniu, które zostało opracowane przez duńską firmę i będzie prawdopodobnie stosowane na szerszą, europejską skalę. Bez analizowania zastosowanych algorytmów, skupiając się na tym, jak to zostało „poukładane” w Azure… okiem jednego z członków zespołu.
Adrian Szeń – Microsoft Azure architect (KMD), absolwent PSW (2014)
15:35 – 16:05
Xamarin Xamarinem, ale co dalej?
Czym jest Xamarin i dlaczego warto go wybrać? Jak sprawdza się w praktyce – na przykładzie pewnej aplikacji, pewnej dużej i znanej firmy. I w końcu – jak ułatwić sobie życie, czyli MvvmCross i jego możliwości.
Maurizio Zucchi – programista (Orange Polska), absolwent PSW (2013)
16:05 – 16:15
Krótka przerwa
16:15 – 16:45
Wolność słowa a informatyka
Prawdopodobnie wszyscy uznajemy wolność słowa za jedną z ważniejszych wartości. Czy jednak wszyscy tak samo ją rozumiemy? Czy chcemy, by była absolutna, czy jednak w pewnych sytuacjach ograniczona? Jaka jest w tym wszystkim rola informatyki? Co może przynieść przyszłość i czy my mamy na to wpływ?
Maciej Hawryluk – nauczyciel akademicki (PSW), programista, społecznik
16:45 – 16:55
Zakończenie konferencji
17:30 – …
Kolacja i grill
Ps. O naszych prelegentach można poczytać TUTAJ.